Byty ešte môžu zlacnieť. Realitným trhom bude hýbať aj starnutie populácie
Populácia na Slovensku starne a na realitnom trhu to bude cítiť. Ľudí, ktorí budú chcieť nové bývanie, bude menej.
Národná banka Slovenska (NBS) hovorí, že v nasledujúcich rokoch bude na ceny bytov negatívne vplývať pokles počtu mladých ľudí. Pracujúcich do 35 rokov, ktorí si hľadajú prvé bývanie, je čoraz menej už od roku 2008 a tento trend sa bude prehlbovať.
Bývanie si budú oveľa menej hľadať aj silné ročníky z generácie prezývanej Husákove deti, narodenej v Česko-Slovensku začiatkom 70. rokov 20. storočia. Otázku vlastného bývania už totiž majú zväčša vyriešenú. Počet pracujúcich od 35 do 49 rokov sa začal znižovať už tento rok a pokles bude čoraz výraznejší.
Podiel domácností s úverom na bývanie je pritom podľa centrálnej banky na Slovensku vyšší, než je bežné vo väčšine krajín Európskej únie. „To môže naznačovať vyššiu saturáciu trhu úverov,“ hovorí NBS v čerstvej Správe o finančnej stabilite.
Čo to znamená: Keďže väčšinu kupujúcich na realitnom trhu tvoria ľudia s hypotékou, tí, ktorí plánujú predávať reality, by mali v budúcnosti počítať s menším počtom kupujúcich než v minulosti. V posledných rokoch bol dopyt nafúknutý extra nízkymi úrokovými sadzbami, vďaka ktorým sa k hypotéke dostali aj ľudia s nižšími príjmami. So sadzbami okolo jedného percenta už počítať netreba, povedal člen Bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.
Podľa centrálnej banky začal počet ľudí s hypotékou prudko stúpať po roku 2016. Možnosť refinancovať úver aj mimo termínu refixácie zvýšila konkurenciu medzi bankami. Tie si začali konkurovať až tak, že Slovensko bolo donedávna jednou z krajín s najlacnejšími hypotékami.
Hypotéku má na Slovensku podľa NBS štvrtina domácností, čo je viac, ako je bežné vo väčšine krajín Európskej únie. V krajinách strednej a východnej Európy s hypotékou funguje len 15 percent domácností. V západných krajinách Európskej únie si ju dovolí zhruba tretina domácností.