Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Dopyt po nájomnom bývaní v Košiciach a Prešove prekonáva rekordy

Pridané: 4.10.2024

        V Košiciach dopyt po nájomnom bývaní prekonáva rekordy a spôsobuje výrazný rast cien. Kolegovia z pobočky MYRAPOINT Košice evidujú na jeden inzerát 40 až 50 dopytov, pričom byt sa obvykle prenájme do dvoch dní. Na túto situáciu vplýva viacero faktorov: príchod školského roka, začiatok výučby na univerzitách, obmedzená dostupnosť hypoték, malá ponuka dokončených novostavieb, vysoké ceny bytov, nedostatok internátov a absencia družstevného bývania.

                Podobný scenár sa odohráva aj v krajskom meste Prešov. Kolegovia z pobočky v Prešove zaznamenávajú rastúci záujem o nájomné bývanie, ktorý je poháňaný sezónnym príchodom študentov, ako aj ukrajinských žiadateľov, ktorí hľadajú stabilné bývanie v dôsledku pretrvávajúceho vojenského konfliktu vo svojej krajine. Napriek zvýšenému dopytu je ponuka obmedzená, čo tlačí ceny nájomného vyššie. Mnohé byty, ktoré by za normálnych okolností nemuseli byť atraktívne (napríklad byty na vyšších poschodiach, v pôvodnom stave, bez výťahu alebo s horšou orientáciou), sú dnes rýchlo prenajaté, často aj za prekvapivo vysoké ceny.

Ceny nájomného na vzostupe

               V Košiciach tento rok ceny nájomného vzrástli. Priemerná cena za jednoizbový byt dosahuje 13,40 eur/m², zatiaľ čo dvojizbový byt je na úrovni 12,25 eur/m² a trojizbový na 12,55 eur/m². Štvorizbové byty sa prenajímajú za 13,90 eur/m². Oproti roku 2022, keď boli ceny nižšie, predstavuje tento rast značné zvýšenie nákladov pre nájomníkov. Aj v Prešove pozorujeme, že sa zvyšuje záujem o dvojizbové byty v blízkosti centra mesta, podobne ako v Košiciach.

Zmena štruktúry nájomníkov

               Okrem slovenských nájomníkov v Košiciach a Prešove sledujeme narastajúci počet žiadateľov z Ukrajiny, ako aj študentov z ďalších regiónov sveta, vrátane Blízkeho východu, Afriky či Indie. V Košiciach je obrovský tlak na prenájmy spôsobený aj nedostatkom študentských internátov, čo núti študentov vyhľadávať súkromné ubytovanie. Tým sa zvyšuje celkový dopyt po nájmoch a ceny stúpajú.

               V Prešove sa zvyšuje dopyt aj vďaka sezónnym faktorom, ako je príchod študentov (september, október), a zvýšený záujem zo strany ukrajinských rodín o bývanie. Prenajímatelia v týchto prípadoch uprednostňujú dlhodobejšie nájomné zmluvy, ideálne pre bezdetné páry alebo rodiny s jedným dieťaťom. Majitelia bytov sa častejšie rozhodujú pre domácich záujemcov o prenájom a to z rôznych dôvodov. Neistota z nedodržania dĺžky nájomnej doby, neznáma resp. pochybná bonita nájomcu a potencionálna neschopnosť včas platiť záväzky hrá výraznú úlohu pri rozhodovaní sa majiteľa bytu a výbere nájomcu. Všetky tieto rizikové aspekty by mal skúsený maklér včas odhaliť. Maklér sa oproti majiteľovi rozhoduje väčšinou na základe faktov a bez emócií, mal by teda správne vybrať najvhodnejšieho nájomníka na daný typ nehnuteľnosti podľa predstáv majiteľa.

Martin Pončák z kancelárie MYRA Prešov: 

               "Pri výbere postupujeme starostlivo a neponúkame byt hneď prvému záujemcovi. Každého žiadateľa posudzujeme na základe viacerých faktorov a celkového dojmu, aby sme zabezpečili dlhodobý a spoľahlivý prenájom. Zisťujeme históriu nájomcu, jeho vzťah s predchádzajúcim majiteľom bytu, ak mení nájom, na dôvod zmeny, rodinné zázemie, jeho finančné  zabezpečenie, zamestnanie atď. Ak je to možné, chceme sa stretnúť so všetkými budúcimi nájomníkmi, vrátane členov rodiny. Pýtame sa na domáce zvieratá, ktoré budú so záujemcami na byte. Práve vlastníctvo domácich zvierat, hlavne väčších psíkov je časté k.o. kritérium pri rozhodovaní majiteľa. Niekedy je už táto podmienka zapracovaná v nájomnej zmluve. Občas sa stane, že si majiteľ bytu neželá mať nájomcu - fajčiara, hlavne keď je byt bez balkóna, alebo na vyššom poschodí. Taktiež mladí ľudia zvyknú mať "nočný kľud" posunutý do neskorších hodín, čo tiež môže spôsobovať v rámci spolunažívania v bytovom dome problémy, ktoré je potrebné riešiť. Všetko sa snažíme detailne preveriť, odkomunikovať a zmluvne podchytiť v Nájomnej zmluve. Tie vieme presne pripraviť pre potreby majiteľa a nájomcu a špecifikovať body, ktoré sú najviac "problematické". Veľa krát sa stane, že je potrebné na byte realizovať viacero obhliadok a stretnúť sa s viacerými záujemcami aby sme našli toho "pravého", ktorý spĺňa predstavu majiteľa a získa možnosť si byt prenajať." 

               Zvýšený dopyt po nájomnom bývaní pomáha majiteľovi bytu, nájsť si toho "správneho" nájomcu a neprenajať byt za každú cenu. Problematický neplatiaci nájomca vie narobiť viac škody ako je samotný úžitok z prenájmu bytu pre majiteľa. Preto by túto činnosť mali zveriť skúseným odborníkom z realitného trhu. K tomu mu vie dopomôcť buď dlhoročne etablovaná realitná kancelária alebo maklér, ktorých cieľom je hlavne dlhodobá spokojnosť klienta - majiteľa bytu. Takýto klient väčšinou danú kanceláriu / makléra osloví v budúcnosti opakovane.

 

Miro Černý - riaditeľ pobočky MYRA Košice

Martin Pončák - riaditeľ pobočky MYRA Prešov